Pracownia cukiernicza | Wrocław | ul. Krynicka 1/4a
+48 605 767 463
slodziej.smaku@gmail.com

Premiera zimowego menu

Premiera zimowego menu

Odliczamy dni do premiery zimowego menu, nad którym Słodziejki Ola i Ania pracują przez ostatnie tygodnie. Pyszne efekty ich pracy poznacie po raz pierwszy w weekend 18-19 stycznia.

Zapiszcie te daty w kalendarzu i szykujcie się na feerię sezonowych, ale i zaskakujących smaków, które idealnie pasują do zimowej aury. Autorskie nowościod Słodziej Smaku dołączą do Waszych ulubionych stałych punktów karty, jak francuski ptyś z kremem mango-marakuja i francuski ekler z kremem pistacjowym i wiśniami.

Wśród premierowych smaków nie zabraknie różnego rodzaju orzechów i suszonych owoców, chałwy, karmelu i czekolady. Na Wasze życzenie do zimowego menu postanowiłyśmy włączyć też kilka najczęściej wybieranych słodkości ze świątecznej oferty.

Szykujemy także kilka słodkich niespodzianek, o których poinformujemy Was na ostatnią chwilę. Klikajcie w wydarzenie i do zobaczenia w weekend 18-19 stycznia (sobota w g. 10-19, niedziela w g. 10-16) w naszej pracowni przy ul. Krynickiej 1/4a. 🙂

Na razie możemy zdradzić, że do zimowego menu wejdą między innymi:
– beza z kremem kawowym i pistacjami, suszonymi morelami, orzechami włoskimi oraz płatkami migdałów,
– tarta na kruchym maślanym spodzie z orzechami laskowymi, włoskimi, pistacjami, migdałami i orzeszkami ziemnymi zatopionymi w karmelu,
– tarta na kruchym maślanym spodzie z masą makową z dodatkiem gorzkiej czekolady, migdałów i orzechów włoskich.
Szczegóły wkrótce:
– sernik chałwowy z niespodziankami,
– ptyś z czarnym sezamem i zaskakującymi dodatkami,
– nowy tort z egzotycznym twistem.

Klikajcie w wydarzenie na Facebooku i bądźcie na bieżąco:
https://www.facebook.com/events/2519133965040694/